Hurda sektörünün önemi

hurdanın dönüşüm yolculuğu

Hurda olarak alınan atıklar geri dönüşüme kazandırılır ve bu sayede enerji tasarrufu sağlanır. Günümüzde geri dönüşüm projelerinin  pek çok faydasını görmekteyiz. Teknolojinin gelişmesiyle hurda sektörü çağ atlamış, atık israfı en aza indirilmiştir. Hurda sektörünün önemi ni her geçen gün biraz daha anlamaktayız. Bulunduğumız zaman diliminde teknolojinin ilerlemesiyle, hurda durumuna düşen ürün miktarı artmıştır. Geri dönüştürülebilir projeler sayesinde de, ülke ekonomisinde ciddi katkılar sağlanmaktadır.

hurda sektörünün önemi
hurda sektörünün önemi

Bildiğimiz üzere, öncesinde el arabasıyla hurda alımı ile başlayan hurda sektörünün hikayesi, günümüzde atık israfının önüne geçmiştir. Sokaklarda, caddelerde, garajlarda bırakılan hurda arabaları artık pek fazla görmemekteyiz. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçildiği gibi, araba hurdasının geri kazanılması da ülke ekonomisinde ciddi rol oynamaktadır. 

Her atığın, denize, çevreye, hava kirliliğine, görüntü kirliliğine, doğal kaynaklarımızın zarar görmesine  ve bomboş israfa neden olduğunu biliyoruz. O halde neden doğamıza sahip çıkmayalım ki? Geri dönüşüm adına bulunan fabrikalarımız, atığın ayrıştırılması için kullanılan makineler, hurda toplayıcılar, bunların tümüne sahipken, atıkları ait oldukları yere vermek doğru bir davranış olacaktır.